Необхідність визначення вартості майнових прав інтелектуальної власності виникає при:
- внесенні до статутного капіталу господарського товариства, наукового парку майнових прав інтелектуальної власності;
- укладанні договорів про спільну діяльність;
- укладанні ліцензійних договорів, договорів на передання ноу – хау;
- бухгалтерському обліку нематеріальних активів;
- визначення збитків при несанкціонованому використанні об’єктів права інтелектуальної власності тощо.
Оцінка майна та майнових прав в Україні регламентується Законом України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» та здійснюється у відповідності до національних стандартів. Діяльність суб’єктів оціночної діяльності підлягає ліцензуванню.
Випадки, коли оцінка має здійснюватися лише сертифікованими оцінювачами, визначені Законом України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» (ст. 7) та включає, зокрема, внесення державними науковими установами та державними університетами, академіями, інститутами майнових прав інтелектуальної власності як внеску до статутного капіталу господарських товариств.
Є питання щодо оцінки майнових прав, які не потребують спеціальної освіти і які наукові установи можуть розв’язувати самостійно, а саме: розрахунок вартості прав на об’єкти інтелектуальної за витратним підходом при бухгалтерському обіку нематеріальних активів; визначення ціни ліцензії тощо.
Проте консультації з професійними оцінювачами, що мають досвід оцінки у науково-технічній сфері, можуть допомогти визначити межі вартості майнових прав інтелектуальної власності, роялті при укладанні договорів про передачу технологій та інших договорів.
Згідно з Міжнародними стандартами оцінки та Національним стандартом № 1 під час визначення вартості майна та майнових прав використовують три основних підходи – витратний, доходний та порівняльний. Кожному з підходів притамані свої методи оцінки.
Витратний підхід | Порівняльний підхід | Прибутковий підхід |
Метод первісних витрат
Метод вартості заміщення Метод вартості відтворення |
Метод порівняння продаж | Метод роялті
Метод дисконтування грошового потоку Метод прямої капіталізації Експрес –оцінка |
Центр інтелектуальної власності та передачі технологій НАН України є суб’єктом оціночної діяльності, що відповідно до Сертифікату Фонду державного майна України здійснює:
- оцінку майнових прав та нематеріальних активів,
- оцінку прав на об’єкти інтелектуальної власності.
Нормативні акти
- Закон України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні».
- Національний стандарт України № 1 «Загальні засади оцінки майна і майнових прав», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 10 вересня 2003 р. № 1440.
- Національний стандарт України № 4 «Оцінка майнових прав інтелектуальної, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 3 жовтня 2007 р. N 1185.
- Методика оцінки майнових прав інтелектуальної власності, затверджена наказом Фонду державного майна України від 25.06.2008 № 740.
- Капіца Ю.М., Мальчевський І.А., Федченко Л.Ю., Аралова Н.І.. Рекомендації з оцінки вартості інтелектуальної власності.—К., 2001, “Академперіодика”.—40 С.